A fény és az árnyék egymást határozzák meg, hatással vannak egymásra. Egyik sincs meg a másik nélkül, ha van fény, van árnyék is. Azt már az iskolában is megtanultuk, hogy a kettő ellentétes irányú, ahonnan jön a fény, az azzal ellentétes irányba vetődik az árnyék. Minden tárgy visszaveri a ráeső fényt. Nem megyek bele a fizikai törvényszerűségekbe, nekünk csupán annyit kell tudnunk a rajzoláskor, hogy milyen fény- és árnyéktípusok vannak.
Ahhoz, hogy valósághűen tudjuk ábrázolni a látott dolgokat, nézzük meg, milyen fajtái vannak a fénynek és az árnyéknak!
Vetett árnyék
Minden megvilágított test árnyékot vet a környezetére. Ez a vetett árnyék. Ez ott a legsötétebb, ahol a két tárgy találkozik. Ettől távolodva a tónusok világosodnak.
Önárnyék
A vetett árnyékon kívül egy másik árnyék is létezik, méghozzá az önárnyék. Ez a megvilágított tárgyon keletkezik, a fénnyel ellentétes oldalon.
Csúcsfény
Ez a megvilágított tárgy legvilágosabb része, ide érkezik a fényforrásból a fény.
Visszavert fény
A fény visszaverődéskor (igaz gyengébben) megvilágítja az útjába kerülő tárgyakat. Sokszor észre sem vesszük, mégis fontos szerepet kap az árnyékolásnál, ettől lesz térhatású a rajzunk. Ez a pici visszavert fény választja el egymástól az önárnyékot a vetett árnyéktól. Ez már nem olyan világos, mint a csúcsfény, akkor sem, ha a 2 tárgy ugyanabból az anyagból készül és ugyanolyan színűek.
Középtónus
Ez az átmeneti felület az árnyékok és a fények között.
Az árnyékok rajzolásának technikáját az Alapozó Rajziskolában tanulhatod meg.
Kövesd az oldalt a Facebookon és a Pinteresten is!